Regeringen (dvs S och MP med Löfven) och FHM (dvs med f d generaldirektör Carlsson och statsepidemiolog Tegnell) har sedan pandemins början tillåtit en mycket högre smittspridning än Danmark, Finland och Norge.
Trots övergripande mål för pandemiarbetet har varit att just minimera sjuklighet och död (HÄR).
Media har INTE förhållit sig kritiskt och granskat detta faktum.
Grannländerna har däremot vidtagit kraftfulla åtgärder och infört fler restriktioner för att minimera antalet allvarligt sjuka och döda, medan Sverige under hela pandemin vidtagit mildare åtgärder och infört färre restriktioner (och ibland INGA alls).
Det speglar en ovetenskaplig hållning, då fakta ‘talat sitt tydliga språk’ sedan pandemins början.
Smittspridning, sjuklighet i behov av slutenvård och IVA samt dödlighet hänger ihop som ‘ler och långhalm’ (HÄR och HÄR).
Och det är fortsättningsvis på samma vis, men antalet sjuka i behov av slutenvård och som avlider är färre p g a vaccinationseffekten.
Regeringen och FHM har sedan pandemins början struntat i att hålla smittspridningen i ‘schack’ trots nära sammanflätad med allvarlig sjuklighet och död, dvs struntat i fastställda mål med pandemiarbetet (HÄR).
Regeringen och FHM medvetet tillåtit allvarlig sjuklighet och död i onödan (HÄR, HÄR, HÄR och HÄR) baserat på en kallsinnig agenda med politisk och moralisk toleransnivå gällande allvarlig sjuklighet och död (HÄR)