Trump kontra Biden: ett val mellan pest och kolera? Kanske INTE, utan mellan Trump och Harris!

Bevakningen av det amerikanska presidentvalet har i Sverige haft huvudsakligt fokus på Donald Trump och Joe Biden, men väldigt lite fokus på Kamala Harris.

 

Det kan vara ett ödestigert förbiseende, då Harris situation som vicepresidentkandidat kan innebära presidentskap i slutändan. Den första kvinnan som USAs president i så fall.

Många kan rösta på Biden för att de är emot Trump, men inte för Biden.

Många röstar däremot på Trump för att de är för Trump.

Men de är sannolikt få som röstar den ene eller andre på grund av Kamala och Pence.

 

Bidens livsgärning så här långt har inte präglats av att vara handlingskraftig och få saker och ting uträttade. Trump är nog raka motsatsen.

Biden en skuggfigur, medan Trump en frontfigur.

 

Bidens ansiktsuttryck och kroppsrörelser tillhör en gammal man. Han är blek och uttryckslös med grumliga ögon utan energi. Trump är nog raka motsatsen även här.

Biden ‘snubblar’ ofta på orden och verkar emellenåt förvirrad och glömsk. Trump är nog igen raka motsatsen här.

 Bidens förutsättningar att klara av presidentämbetet under fyra år är INTE väl belyst i svensk media.

 

Det är ett hektiskt och krävande ämbete där tidigare presidenter åldrats avsevärt under sina mandatperioder med grått hår och åldrade ansikten som följd

Trump uppvisar inga tecken på att hans aktivitet skulle minska, utan tvärtom kanske än mer energisk om han vinner, då han inte har något att förlora. Trump kan efter ett eventuellt omval köra på och köra över sina motståndare hårdare och bli än tuffare mot dem.

En röst på Trump är en röst på Trump.

Men en röst på Biden kan vara en röst på Harris i slutändan. 

Vad som skulle kunna hända då är INTE väl belyst i svensk media.

 

%d bloggare gillar detta: